Wiadomości

Dlaczego „Wszyscy” kochają Microsoft Windows ?

Microsoft Windows® działa dobrze – dlaczego więc jest tak źle? Używanie Windows® nie tylko uderza po kieszeni, ale również poważnie ogranicza twoją wolność. Poniżej przedstawimy cztery powody, dlaczego unikanie Windows® i własnościowego oprogramowania jest ważne.

1. Licencjonowanie
Windows® i Office są licencjonowane, a nie sprzedawane – co oznacza, że *żaden użytkownik nie może posiadać tego oprogramowania na własność *.

Dodatkowo, aby używać tych produktów, musimy się zgodzić na dotkliwe ograniczenia – kto może używać oprogramowania, na którym komputerze, co można z nim zrobić.

Bardzo łatwo złamać tutaj prawo: zachowanie swojego oprogramowania przy wymianie sprzętu, czy choćby pozwolenie znajomemu na skorzystanie z komputera jest często nielegalne.

2. Brak alternatywy
Microsoft bardzo ciężko pracuje aby uzależnić użytkowników od swojego oprogramowania.

Jeśli chcesz komunikować się za pomocą otwartych standardów (Office nie potrafi czytać/zapisywać plików w większości otwartych formatów), zapewnić sobie stały dostęp do swojej pracy (formaty plików Office zmieniają się przez cały czas) czy *naprawdę móc wybierać* swoje oprogramowanie (niektórych programów nie można w ogóle odinstalować) to produkty Microsoft nie są dla ciebie.

3. Brak kodu źródłowego
Kod źródłowy (szczegóły działania programu) systemu Windows® i własnościowego oprogramowania są niedostępne.

Z tego powodu w świetle prawa nikt nie może zrozumieć jak działają produkty Microsoft – co uniemożliwia użytkownikom poprawienie (lub zlecenie komuś poprawienia) błędów i niedoróbek, dostosowanie programu do swoich potrzeb lub po prostu sprawdzenia jak chroniona jest ich prywatność. To jednakowoż cieszy przemysł oprogramowania związanego z bezpieczeństwem, w którym Microsoft jest teraz znaczącym graczem.

4. Kultura i kontrola
Trzy powyższe punkty, połączone z DRM i “Trusted Computing” powodują, że nie byłoby dobrze gdyby Microsoft miał monopol na oprogramowanie.

Prawdziwie wolna kultura *wymaga przejrzystości* w sposobie funkcjonowania programów. Niezbędnym jest, aby końcowi użytkownicy mieli pełną kontrolę nad mediami i informacjami, za które płacą. Ich rówieśnicy (a później także ich dzieci) muszą być w stanie odczytać efekty ich pracy i na jej podstawie tworzyć nowe dzieła, za pomocą oprogramowania, które wybiorą i któremu ufają.

Korzystając z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij